Polkowiczanie doskonale pamiętają wprowadzenie stanu wojennego i związane z tym górnicze strajki. W rocznicę tych wydarzeń spotkano się w kinie, aby uczcić pamięć o poległych bohaterach z całej Polski.

13 grudnia 1981 r. komunistyczna Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju. W odpowiedzi na to bezprawie, w całej Polsce strajkowało wiele zakładów przemysłowych. Wśród nich znalazły się kopalnie Rudna Główna i Rudna Zachodnia. Około 5 tysięcy górników z tych zakładów domagało się zniesienia stanu wyjątkowego i zwolnienia internowanych działaczy „Solidarności”.

Po kilku dniach strajku doszło do brutalnej pacyfikacji górników i strajkujących. Na ulice wyszło wojsko, milicja oraz ZOMO, które z użyciem siły zmusiły górników do odwrotu. Schronili się w kościele pw. św. Barbary na polkowickim Rynku. Na szczęście obyło się bez ofiar.

W tym roku mijała 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji w Polkowicach odbyły się uroczystości oddające hołd poległym w robotnikom oraz przypominające ofiarę poniesioną przez górników w polkowickich kopalniach miedzi.

Program uroczystości

Obchody zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny, którą w kościele św. Barbary odprawił ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła. Po Mszy wszyscy uczestnicy, w tym m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, starosta polkowicki Kamil Ciupak oraz członkowie Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, złożyli kwiaty pod pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie kombatantów i uczestników wydarzeń z grudnia 1981 roku z Łukaszem Sołtysikiem z wrocławskiego oddziału IPN oraz z mieszkańcami miasta. Spotkanie odbyło się w polkowickim Kinie. Bardzo dużo razy podkreślano fakt, że górnicy zakończyli strajk na własnych, honorowych warunkach. Był to wówczas ewenement. Podczas wspólnych rozmów przytaczano liczne wspomnienia, a także dzielono się refleksjami z tamtych wydarzeń, które mimo upływu czterdziestu lat, wciąż są bardzo żywe u uczestników strajku.

Najważniejszą częścią spotkania w polkowickim Kinie było wręczenie prezydenckich Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz odznaczeń Pro Patria. Dekoracji dokonał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Wojewoda wielokrotnie wypowiadał się na temat wagi protestu robotniczego, do którego doszło w Polkowicach 40 lat temu.

Uroczystości rocznicowe przygotowały wspólnie Centrum Kultury w Polkowicach oraz Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.