Miasto Polkowice pragnie pomagać swoim mieszkańcom nie tylko na terenie gminy. Powstał pomysł wsparcia szpitala w Złotoryi, do którego trafiają również Polkowiczanie. 

Samorząd Polkowic podpisał umowę z Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Złotoryi na dofinansowanie w wysokości 51 600 tysięcy złotych, które mają zostać wykorzystanie na zakup dwudziestu specjalistycznych łóżek. To ogromne wsparcie dla tej placówki, ponieważ łóżka bardzo często są niszczone przez pacjentów.

Jak informuje Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych nie wszystkich udaje się leczyć w Polkowicach, dlatego ci, którzy trafiają do Złotoryi powinni otrzymać wsparcie od miasta. Dotyczy to przede wszystkim osób uzależnionych od alkoholu. W tamtejszym szpitalu jest bowiem jedyny oddział w regionie, który zajmuje się tym problemem. To właśnie ten oddział otrzymał fundusze od miasta Polkowice. Warto wspomnieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w oddziałach zajmujących się leczeniem alkoholizmu przebywało około stu pacjentów z gminy Polkowice. 

Dyrektor szpitala w Złotoryi jest niezmiernie wdzięczny za udzielone wsparcie. Potwierdza on, że sprzęt na oddziale zajmującym się alkoholikami szybko ulega zniszczeniu, ze względu na specyfikę schorzenia. Dyrektor Rafał Koronkiewicz zaznacza, że stare łóżka i tapczany nie zostaną wyrzucone, a odrestaurowane i trzymane na wszelki wypadek. 

Alkohol to rosnące zagrożenie

Polska posiada wysoki procent osób uzależnionych od alkoholu i osób spożywających alkohol. Według danych WHO w Polsce na jednego mieszkańca przypadało w 2016 roku średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego, co sprawia, że nasz kraj znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia tej substancji. Do najczęściej spożywanych trunków należą piwo i wódka, natomiast rzadziej wino. 

Alkoholizm to poważna choroba, która często jest ukrywana lub nierozpoznana przez samych uzależnionych. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli potrzebne jest leczenie, niestety często specjalistyczne, na oddziałach zamkniętych, tak jak w szpitalu w Złotoryi. Warto zastanowić się w jaki sposób zmniejszyć stopę alkoholizmu w Polsce, aby nie pacjentów do szpitali trafiało jak najmniej.