Listopad został na całym świecie uznany za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W całej Polsce trwają akcje promujące profilaktyczne badania stref intymnych.

Często bywa już za późno. Panowie zgłaszają się do lekarza, gdy już następują jakieś objawy. Rak prostaty to nowotwór, który od lat zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 procent mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. To ogromne liczby, które zmuszają do refleksji.

Mężczyźni mają ogromny problem z mówieniem o swoich sferach intymnych. Nie chcą być uznani za “niemęskich”. Tymczasem traci na tym ich zdrowie, a często i życie. Raka prostaty, fachowo nazywanym rakiem gruczołu krokowego, można wykryć na wczesnym etapie rozwoju i podjąć odpowiednie leczenie. Wystarczy wykonać badanie PSA, które polega na pobraniu krwi i sprawdzenia czy enzym produkowany przez gruczoł krokowy nie jest podwyższony. Jeśli jego stężenie jest wysokie nie musi ono oznaczać raka, a na przykład stan zapalny gruczołu krokowego. Badanie zlecane jest bezpłatnie przez lekarza POZ lub specjalistę, np. urologa.

Panowie, jesteśmy z wami!

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych mężczyźni mogą liczyć na fachowe lekarskie wsparcie. W przychodni działa poradnia urologiczna, w której świadczenia medyczne obejmują konsultacje i porady urologiczne, USG gruczołu krokowego, badania palpacyjne oraz wiele innych. Rejestracja do poradni odbywa się pod numerami telefonu: 76 746 08 10, 76 746 08 11 oraz 76 746 08 43.

Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych zachęca innych mężczyzn do regularnych badań w tym zakresie. Szczególnie powinni się pilnować panowie po 40 roku życia. Według Gambala, zgłaszanie się na badania oraz rozmowy o swoich zdrowiu nie są oznaką słabości, a wręcz odwagi i szacunku do rodziny.

Nie zapominaj o samobadaniu

Swój stan zdrowia warto sprawdzać samemu, na przykład po gorącej kąpieli. Wystarczy złapać jądro przy pomocy obu dłoni i obracać je delikatnie pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie, a badanie nie powinno sprawiać bólu. Warto zwrócić uwagę na skórę, na której nie powinno być żadnych zgrubień, wypukłości ani zmian w kolorze. Jeśli jest coś niepokojącego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!