Wielkie emocje i wzruszenia towarzyszyły wszystkim, a szczególnie dzieciom podczas otwarcia nowej placówki “Skarbków”. Nie brakowało gości oraz pięknych prezentów. 

Czternaścioro dzieci z Placówki Socjalizacyjnej “Skarbek” zamieszka w nowoczesnym budynku na osiedlu Polkowice Dolne. Można powiedzieć, że w życiu najmłodszych zaczyna się nowy rozdział. Chodzi nie tylko o nowy dom, ale również o nową nazwę. Jak informuje Agnieszka Woźniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach, jest dziesięć pokoi, w tym siedem dziecięcych – dwuosobowych. Oprócz tego pokój dla wychowawcy, matki z dzieckiem lub osoby niepełnosprawnej. Łazienki również zostały przemyślane pod kątem osób z niepełnosprawnościami. Dzieci posiadają wspólny salon z telewizorem, jadalnię, kuchnię oraz pokój do nauki wyposażony w biurka i komputery.

Dzieciom bardzo podoba się nowe miejsce. Jak same twierdzą, będą mogły robić więcej oraz posiadają więcej przestrzeni i spokoju. Poprzednia placówka znajdowała się w centrum miasta, co niekiedy przeszkadzało w wypoczynku i nauce. Na działce wokół domu rosną również drzewa, które zasadzili wychowankowie. Będą o nie dbać samodzielnie. 

Przebieg inwestycji i poprzednia placówka

Kamil Ciupak, starosta polkowicki podziękował wszystkim osobom, które włożyły dużo serca w inwestycję. Jak powiedział, jest to otwarcie domu dla dzieci, które zostały pokrzywdzone przez los. Powinny mieć lepsze warunki do dorastania i rozwijania się. 

Cała inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku, od przekazania działki przez gminę Polkowice. Kosztowała około 2,2 miliona złotych, z czego 1,9 miliona złotych pochodzi z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. Jest to jedna z największych i najważniejszych inwestycji Gminy Polkowice.

“Skarbki” już niedługo przeprowadzą się do nowego lokum. Dom jest w pełni wyposażony, choć brakuje jeszcze kilku mebli na zamówienie. Pozostaje jeszcze kwestia starej placówki, przy ulicy Browarnej. Powstają kolejne projekty zagospodarowania przestrzeni, która ma się stać strefą kultury. Być może obejmie również teren targowiska oraz amfiteatru.