Polkowice to niezwykle urokliwa miejscowość na Dolnym Śląsku, zwana często miastem miedziowym. Ze względu na to, że jest jednym z głównych ośrodków Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, to dość bogata gmina, która prężnie się rozwija.

Polkowice znajdują się na północny zachód od Wrocławia i na północ od strony Legnicy. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której znajdują się m.in. zakłady: CCC, Volkswagen Motor Polska, Sitech czy Sanden. Jak widać, Polkowice są bogatym miastem, w dodatku z jedną z najpiękniejszych starówek w całej Polsce.

Nazwa miasta nawiązuje do imienia Bolko, które jest dynastycznym imieniem w dynastii piastowskiej. Według dawnych zapisków Bolesław I Wysoki z dynastii Piastów wybudował w lesie na miejscu dzisiejszego miasta dwór myśliwski zwany Bolkowicami. Nazwa ta przez wiele lat ulegała zmianie, aby dostosować się do wymowy niemieckiej poprzez formę Bolckowitz i ostatecznie Polkwitz. W 1475 roku w łacińskich statutach miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Polkewicze oraz Polkowice.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Polkowic, zdecydowanie warto odwiedzić te miejsca:

Rynek i Ratusz

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polkowicach. Nic dziwnego. Stare Miasto, a w szczególności Ratusz miejski stanowią wizytówkę miasta. Kamieniczki okalające Rynek są niezwykle kolorowe i zadbane. Nie bez przyczyny polkowicka starówka nazywana jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Pomimo upływu lat nadal wygląda świeżo. Warto zaznaczyć, że nie była zniszczona. 

Centrum Rynku zajmuje Ratusz miejski, który został wzniesiony w latach 1772-1775. Aktualnie jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Polkowic. 

Pierwszy Ratusz w Polkowicach istniał już w 1487 roku, ale został on zniszczony w trakcie wojny trzydziestoletniej. Kolejny budynek zbudowano w XVIII wieku, a następnie rozbudowano o część neorenesansową w latach 1852-53. Ratusz został poważnie uszkodzony pod koniec II wojny światowej, ale na szczęście został odbudowany. W latach 90. XX wieku odrestaurowano wnętrza obiektu.

Jeśli chodzi o architekturę budynku jest typowa dla tego typu budowli urzędowych. Starsza część jest dwuskrzydłowa i dwukondygnacyjna. Na środku dachu pomiędzy dwoma wolimi oczami stoi masywna czworoboczna wieża. Posiada ona tarcze zegarowe i okna oraz jest nakryta ośmiobocznym dachem hełmowym z iglicą. Budynek ten był jednak wielokrotnie przerabiany i utracił większość pierwotnych cech. Nowsza część Ratusza wybudowana została w stylu neorenesansowego pałacu florenckiego. Wraz ze starszą, barokową częścią tworzy harmonijny układ architektoniczny.

Dziś Ratusz stanowi piękny zabytek Polkowic, który dopełnia jeszcze piękniejsze Stare Miasto.

Co jeszcze warto zwiedzić w Polkowicach?

Kościół św. Barbary

Kościół stojący w Rynku obok Ratusza, to dawna świątynia ewangelicka, która dziś służy jako kościół pomocniczy należący do pobliskiej parafii Św. Michała Archanioła w Polkowicach. 

Świątynia została wybudowana w latach 1746-47. Charakterystyczna, wysoka wieża kościoła stanęła w 1828 roku, po czym zawieszono na niej trzy dzwony, ufundowane przez Johannesa Reichego, ojca ówczesnego pastora polkowickiego. Niestety do dziś pozostał tylko jeden dzwon. Reszta została przetopiona na cele zbrojeniowe podczas I wojny światowej. 

Podczas II wojny  światowej świątynia ulegała dewastacji, a po wojnie nie było lepiej. Drzwi kościoła pozostały zamknięte, aż do lat 60. XX wieku. Z początku budynek udostępniono wyłącznie dla Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, aby ta sprzedawała tu meble. Już wtedy wyposażenie wnętrza było rozkradzione. Dopiero w 1973 roku dawny kościół ewangelicki został przekazany parafii rzymskokatolickiej Św. Michała Archanioła w Polkowicach. Po gruntownym remoncie kościół poświęcono nadając na jego patronkę Św. Barbarę.

Kościół św. Barbary w Polkowicach

Kościół św. Michała Archanioła

Kościół Św. Michała Archanioła to zabytek wart odwiedzenia w Polkowicach. Piękna, gotycka świątynia to duma Polkowiczan. Początki kościoła sięgają aż XIV wieku. Wówczas powstał jako świątynia drewniana, dopiero pod koniec średniowiecza uformowano budynek murowany z cegły i kamienia. Obecna budowla pochodzi natomiast z 1679 roku, a w 1690 roku dobudowano wieżę kościelną.

W latach 60.XX wieku przeprowadzono remonty, m.in. pomalowano wnętrze kościoła, zakupiono nowe kinkiety i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Niestety budynek nadal pozostawał w złym stanie technicznym, który pogłębiły wstrząsy górnicze w Polkowicach. Budynek został zamknięty na kilka lat, aby dopiero w latach dziewięćdziesiątych przeszedł gruntowny remont. 

Na szczególną uwagę zasługuje neogotycki ołtarz główny, który zdobią figury Św. Michała Archanioła, aniołów oraz czterech ewangelistów. Zostały one przeniesione z kaplicy cmentarnej. Obecny ołtarz boczny to ołtarz Św. Krzyża, niegdyś służył jako ołtarz główny. Po epidemii dżumy, która nawiedziła Polkowice w 1680 roku, w kościele stanął kolejny ołtarz ku czci Św. Sebastiana, a wydarzenia te upamiętniono na obrazie. We wnętrzu polkowickiej świątyni warto też zwrócić uwagę na renesansową ambonę i renesansową chrzcielnicę. Przed kościołem Św. Michała Archanioła stoją figura Św. Jana Nepomucena oraz kamienny krzyż pokutny.

Polkowice, mimo małej ilości zabytków, są bardzo urokliwą miejscowością. To miejsce pełne ciekawej, górniczej historii oraz pięknej architektury. Będą na Dolnym Śląsku, koniecznie zobacz jakie ciekawe miejsca są w Polkowicach.