Nadleśnictwo Lubin wraz z Parafią Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, przy udziale społeczności lokalnej, zorganizowało kolejne „Spotkanie przy Dębie Papieskim” w Trzebczu. Wydarzenie przyciągnęło wielu wiernych, dla których to konkretne drzewo jest bardzo ważne.

Dąb Papieski rosnący na terenie leśnym nieopodal Trzebcza został wyhodowany przez leśników z żołędzi, które w 2004 roku poświęcił sam Jan Paweł II. Stało się to podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. Każda sadzonka otrzymała własny numer i swoisty certyfikat pochodzenia. Dąb rosnący w Trzebczu otrzymał nr 402. Warto dodać, że żołędzie pochodziły od dębu Chrobry – jednego z najstarszych drzew w Polsce. 

Dąb został posadzony w 2006 roku przez pracowników Nadleśnictwa Lubin oraz lokalną społeczność. Od tamtej pory w rocznicę tego wydarzenia, a także z okazji urodzin papieża, odbywa się pielgrzymka do rozrastającego się z roku na rok drzewa.

W 2014 roku, z okazji 90-lecia Lasów Państwowych, na trasie do dębu została utworzona „Aleja Pamięci” poświęcona zmarłym pracownikom nadleśnictwa, którzy swoje życie zawodowe i prywatne związali z lasem. Każdy otrzymał polny kamień z wyrytym na nim imieniem, nazwiskiem i funkcją. W tym roku, podczas mszy świętej poświęcono kamienie trzech osób, które znalazły się niedawno w Alei.

Miejsce to jest jednym ulubionych terenów wśród mieszkańców. Przychodzą tu na spacer nie tylko z powodu walorów naturalnych, ale również dla modlitwy, rozmyślań o historii i leśnikach, którzy całe swoje życie poświęcali lub poświęcają lasom.

Tegoroczna uroczystość zgromadziła pielgrzymów, leśników, okolicznych mieszkańców oraz rodziny zmarłych pracowników nadleśnictwa, a także samorządowców. Głównym punktem uroczystości była msza święta. Całość dopełnił poczęstunek dla pielgrzymów i uczestników wydarzenia.