Szesnaścioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach uczestniczyło w drugiej części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Zajęcia integracyjne odbyły się w Mikuszewie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr w Polkowicach udali się do Mikuszewa, aby powtórnie spotkać się ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec – uczniami i nauczycielami Mittelschule Heuchelhof z Würzburga.

Spotkanie przebiegało w formie warsztatów, których tematem przewodnim była „Praca i współpraca”. W murach XVIII- wiecznego pałacu, a obecnie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i w przepięknym, urokliwym przypałacowym parku rozmawiano o zawodach przyszłości oraz wiążących się z nimi wyzwaniach. Uczniowie nie tylko uczyli się współpracy w grupie, ale również wykonali kolaże dotyczące zawodów przyszłości.

Jak przebiegały warsztaty?

Dodatkową atrakcją było uczestnictwo w spotkaniu online z panią z Centrum Doradztwa Zawodowego, która przybliżyła wszystkim kompetencje i umiejętności najbardziej poszukiwane i przydatne na rynku pracy. Podsumowaniem warsztatów była wycieczka do Poznania, podczas której uczniowie, podzieleni na małe grupy polsko – niemieckie, przeprowadzali z napotkanymi ludźmi wywiady na temat ich dotychczasowej kariery zawodowej. Nie zabrakło też zabaw i gier integracyjnych, spotkań przy ognisku i dyskoteki. Oczywiście młodzież miała również świetną okazję, aby poćwiczyć swoje umiejętności w komunikacji językiem angielskim. 

Sylwia Juszczak, nauczycielka j. niemieckiego, koordynatorka projektu mówi, że zarówno pobyt w Mikuszewie, jak i wcześniej w Würzburgu, był dla uczniów nie tylko dobrą okazją do sprawdzenia własnych umiejętności językowych i nawiązania przyjaźni, ale przede wszystkim wspaniałą przygodą. Po tych wszystkich zajęciach uczniowie bardzo chcieliby spotkać się raz jeszcze z kolegami i koleżankami z Niemiec, co bardzo dobrze świadczy o konieczności takich projektów. 

Okazało się też, że udział w tym projekcie daje polskim uczniom możliwość odbycia praktyk w ramach orientacji zawodowej w wybranym zawodzie na terenie Niemiec, a niemieckim – w Polsce. Zainteresowani mogą liczyć na pomoc w znalezieniu miejsca stażu, opiekę na czas jego trwania i na kieszonkowe, które zapewnia PNWM.