Kolejne dni mijają a czasu na wzięcie udziału w obowiązkowym Powszechnym Spisie Ludności organizowanym przez Główny Urząd Statystyczny, jest coraz mniej.

Narodowy Spis Powszechny w gminie Polkowice

Jak informuje Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy w Polkowicach, do tej pory w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności udział wzięło ponad 50% mieszkańców.

Przypominamy, że ostateczny termin, w którym można wziąć udział w spisie mija dokładnie 30 września tego roku, więc już za miesiąc. Warto zatem załatwić tą kwestię najszybciej jak tylko to możliwe, ponieważ opóźnienie może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Konsekwencje braku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności

Jeżeli nie wyrobimy się ze spisem do 30 września, zostanie to potraktowane jako wykroczenie. W tym przypadku zapominalstwo może skutkować nałożeniem kary pieniężnej o wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.
Podobna sytuacja zachodzi w przypadku, kiedy ktoś nie chce wziąć udziału w spisie i odmawia. Wówczas również nałożona zostaje odpowiednia kara.

Różne sposoby wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym

Podstawową drogą w celu spisania się dla Głównego Urzędu Statystycznego jest internet, konkretnie strona https://spis.gov.pl/. Za jej pośrednictwem można spisać się poprzez PESEL lub Profil Zaufany. Od momentu logowania każda osoba ma 14 dni na dokończenie wypełniania formularza spisowego.

Drugą możliwością jest spis za pośrednictwem telefonu. Wystarczy wybrać numer 22 279 99 99 i dwa razy na klawiaturze wcisnąć cyfrę 1. Pozostaje już tylko czekać na konsultanta.

Opcja ta szczególnie zalecana jest osobom, które mają zablokowany formularz internetowy, ponieważ nie ukończyły go w ciągu ustalonych 14 dni. Przez telefon można spisać się od A do Z lub dokończyć spis, który rozpoczęty został internetowo.

Trzecią i zarazem przedostatnią możliwością jest wizyta w Urzędzie Gminy. W przypadku Urzędu Gminy w Polkowicach należy udać się do pokoju nr. 17 oraz 20 w godzinach pracy urzędu. Tam czekają pracownicy Gminnego Biura Spisowego.

Na różnych imprezach plenerowych są także wystawiane stoiska z Narodowym Spisem Powszechnym. Tam również można dopełnić wszystkich niezbędnych formalności i wziąć udział w spisie.

Ostatnie wyjście to oczekiwanie na rachmistrza, który zadzwoni lub osobiście przyjdzie do domu. Nie ma wówczas możliwości odmowy podania mu niezbędnych danych, gdyż jest to obywatelskim obowiązkiem każdego Polaka.