Jerzyki, które na wiosnę przylatują do Polski z “ciepłych krajów” lubią urządzać sobie miejsca lęgowe na gwarkowych wieżach. Miasto postanowiło im pomóc i urządzić w tych miejscach specjalne budki lęgowe. To bardzo potrzebne ptaki w mieście, ponieważ są naturalną bronią w walce z komarami.
W Polkowicach te niewielkie ptaszki jakimi są jerzyki, upodobały sobie głównie wysokie obiekty. Chodzi konkretnie o osiedle Gwarków.
Mariusz Zybaczyński, wiceprzewodniczący rady miejskiej informuje, że jerzyki są wypierane z budynków z powodu prac związanych z termomodernizacją, dlatego trzeba pomóc tym ptakom się rozwijać. W tym celu stworzono specjalne maszty-budki, które umożliwiają jerzykom wicie gniazda i składanie jaj. Podobne budki funkcjonują w innych rejonach kraju i cieszą się dużym powodzeniem. W Polkowicach powstały dwie wieże z budkami lęgowymi, z których dobiegają sztuczne dźwięki jerzyków, aby przyciągać ptaki. Obie są odpowiednio oświetlone, aby były widoczne dla zwierząt.
Przypomnijmy, że dwa lata temu sytuację jerzyków w Polkowicach badał ornitolog. Wspólnie z pracownikiem urzędu gminy przemierzył miasto wzdłuż i wszerz szukając odpowiedniego miejsca na wieżę z budkami lęgowymi dla tych pożytecznych ptaków. Jego uwagę przykuły właśnie tereny zielone na osiedlu Gwarków. Są bardziej otwarte niż w innych częściach miasta, a co ważniejsze – w okolicznych blokach zagnieździło się już mnóstwo jerzyków.
Jak zaznacza Piotr Ożóg, radny miejski, dwie wieże na osiedlu Gwarków to jak na razie punkty startowe. Wszyscy chcą zobaczyć, jak te maszty przyjmą się w mieście. Być może powstanie ich więcej, a dzięki jerzykom letnie wieczory nie będą tak nieznośne z powodu komarów. Warto zaznaczyć, że jeden jerzyk w ciągu dnia może zjeść nawet 20 tysięcy komarów!
Ten sam pomysł wykorzystał Lublin, który również zainwestował w budki dla jerzyków. Więcej o tym przedsięwzięciu przeczytasz w artykule “Lublin inwestuje w jerzyki”.
Ekologiczne Polkowice
Koszt całego przedsięwzięcia to około 140 tysięcy złotych.Nie jest to tania inwestycja, ale miasto postawiło na naturalne rozwiązanie problemu, zamiast używanie środków chemicznych. W dłuższej perspektywie ta inwestycja będzie się bardzo opłacać.
Wieże dla jerzyków to jeden z proekologicznych projektów ostatniego czasu. Miasto ma jeszcze na liście takie inwestycje jak odtworzone glinianki, zrewitalizowanie ścieżki zdrowia czy prace nad zagospodarowaniem Paulinowa w przyszłości.