Oprócz pięknej starówki oraz niezwykłych zabytkowych kościołów, Polkowice skrywają wiele turystycznych atrakcji. Mieszkańcy Polkowic mogą być usatysfakcjonowani, że w ich mieście jest zawsze coś ciekawego do robienia. Turyści natomiast nie mogą się tu nudzić.
Co ciekawego skrywają w sobie Polkowice?
Wiatrak holenderski
Obiekt znajdujący się przy ulicy Głogowskiej został wybudowany w latach 80. XIX w. na miejscu drewnianego wiatraka, który spłonął w 1846 r. Na początku XX w. podłączono do niego energię elektryczną i tym samym uniezależniono działanie młyna od siły wiatru. Był to pierwszy młyn elektryczny w okolicy.
W tamtej epoce na terenie miasta funkcjonowało więcej wiatraków. Należały one do rodzin Weiss, Werner, Schoenaich, Moshack, Buchelt i Muelle. Zachowany wiatrak należał do rodziny Reichel. Tylko ten, dzięki pracom i przebudowom, zachował się w dobrej formie do dnia dzisiejszego. Młyn pracował do lat dwudziestych XX wieku.
Pojawiły się plany, aby nietypową budowlę zamienić w nastrojowy punkt gastronomiczny. Niestety lata mijały, żadnych inwestycji nie podjęto, a wiatrak niszczał. W grudniu 2015 roku gmina Polkowice odkupiła w końcu wiatrak od prywatnej firmy. Rozpoczęły się remonty i modernizacje. Konserwacja objęła remont fasady budynku, w tym uzupełnienie brakujących cegieł i wymianę zniszczonych, wmurowywanie nowych lic, usunięcie starych fug i wykonanie nowych. We wnętrzu zbudowano żelbetową konstrukcję schodów, dzięki której uzyskano dostęp do tarasu widokowego. Dziś w budynku znajduje się Centrum Edukacji Multimedialnej, gdzie została udostępniona wystawa poświęcona historii Polkowic. Wiatrak holenderski w Polkowicach to zdecydowanie obowiązkowa atrakcja do zobaczenia w mieście.
Aquapark
Aquapark w Polkowicach to jedno z najbardziej interesujących miejsc rozrywki w okolicy. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie – zarówno dorośli, jak i dzieci. Do dyspozycji wszystkich przygotowano między innymi następujące atrakcje: dziesięć niecek basenowych wypełnionych wodą o temp. 30°C, rwącą rzekę, cztery sauny, trzy zewnętrzne zjeżdżalnie o długościach 85, 129 i 164 m oraz basen sportowy. Aquapark należy do ulubionych miejsc wypoczynku wśród mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.
Polkowickie Glinianki
Teren obecnie znany jako „Glinianki” nazywany jest “zielonymi płucami Polkowic”. To świeżutkie miejsce, które zaczęto tworzyć w 2021 roku. Znajduje się przy historycznej drodze łączącej Polkowice z Biedrzychową. W miejscu tym do lat 30. XX wieku działała cegielnia miejska. Na miejscu nie tylko wypalano znakomitej jakości cegły, ale także wydobywano do ich produkcji glinę z wyrobisk po obu stronach drogi.
Można tam dojechać rowerem albo przejść, odpocząć w altancie lub zrobić ognisko. “Glinianki” to bardzo zaciszne miejsce, w którym polkowiczanie i turyści mogą spędzić czas wśród drzew czy śpiewu ptaków. Teren położony niedaleko miasta idealnie wpisuje się w potrzeby mieszkańców, którzy potrzebowali większej przestrzeni, zdrowego powietrza oraz warunków na aktywny wypoczynek. Niedzielny spacer z rodziną, wypad na rower z dzieckiem, poranny jogging czy przyjacielski piknik – to wszystko można robić na “Gliniankach”.
Na terenie parku znajduje się również zbiornik wodny, ale ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości kąpieli.
Glinianki znajdują się na terenie należącym do Lasów Państwowych. Teren ten został wydzierżawiony gminie na podstawie umowy.
O innych terenach zielonych w Polkowicach można przeczytać tutaj.
Dolnośląski Szlak św. Jakuba
Dolnośląska Droga św. Jakuba jest pierwszym odtworzonym w Polsce fragmentem europejskiej sieci szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Trasa mierzy około 160 km i została otwarta w 2005 roku. Wędrówkę rozpoczyna się spod kolegiaty w Głogowie. Maszerując przez ogromny teren Dolnego Śląska, odwiedzając sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie dochodzi się do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu-Görlitz, gdzie przez Most Staromiejski trasa łączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą.
Sam Jakubów, gdzie znajduje się piękne sanktuarium, przez długie wieki był regionalnym ośrodkiem kultu św. Jakuba, o czym świadczą liczne elementy wystroju świątyni. Początek trasy łączy się obecnie z kolejnym odtworzonym etapem Drogi w Polsce – Wielkopolską Drogą św. Jakuba.
Camino de Santiago to droga dla każdego, bez względu na to, czy jest osobą wierzącą, czy też nie. Każdy przeżywa tę drogę w inny sposób i ma inną motywację do jej przejścia, Idąc szlakiem Św. Jakuba, można odzyskać radość z małych rzeczy, podziwiać nieziemskie widoki, poznać nowych ludzi lub przemyśleć ważne sprawy i decyzje podejmowane w swoim życiu. Na szlaku każdy jest mile widziany bez względu na wiarę, pochodzenie, wiek czy poglądy polityczne.
Szlak przebiega między innymi przez Polkowice. Jeśli ktoś nie ma dość sił, może zacząć wędrówkę właśnie w tym mieście.
Miasto świeżych atrakcji
Polkowice posiadają wiele zupełnie nowych i świeżych atrakcji. Być może dlatego tak przyciągają turystów z całej Polski. Sami mieszkańcy mają jeszcze wiele do odkrycia w tym niezwykle ciekawym zakątku Polski.