Polkowicka przychodnia zdrowia zorganizowała kiermasz, na którym można było kupić rękodzieło wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Chętnych do zakupów nie brakowało.
Wszystko, co znalazło się na kiermaszu zostało wykonane podczas zajęć terapeutycznych. Jak podkreśla Stanisław Rapczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach, prace były robione przez długie godziny. Warto docenić czas, wysiłek, a przede wszystkim serce, które włożyli uczestnicy warsztatów w swoje rękodzieła. Każdy przedmiot, który można było zobaczyć na kiermaszu był niepowtarzalny i unikatowy. Dlatego też wiele osób bardzo chętnie robiło zakupy, zarówno dla siebie, jak i na prezenty pod choinkę.
Do wyboru były stroiki świąteczne, ceramiczne misy, choinki, zawieszki, skrzaty, anioły, wianki, ptaszki i wiele innych atrakcyjnych ozdób. Agnieszka Śmietana, instruktor terapii zajęciowej w WTZ, poinformowała, że uczestnicy starali się nadążać za tegorocznymi trendami. Wszystko były szyte, klejone, rzeźbione i wycinane ręcznie.
Osoby niepełnosprawne – jak sobie radzą w Polkowicach?
Ludzie z niepełnosprawnościami mają w mieście bardzo dobre warunki do rehabilitacji połączonej z integracją społeczną. Świadczą o tym dokonania uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, działającego przy Stowarzyszeniu Charytatywnym „Żyć Godnie”.
Warto przypomnieć rok 2012 i pobicie rekordu Polski w największej ilości robienia paciorków i korali ceramicznych. Z czasem lista osiągnięć w pokonywaniu kolejnych barier robiła się coraz dłuższa. Należą do nich chociażby loty paralotnią, wycieczki górskie, a przede wszystkim wspaniałe prace ceramiczne, z których uczestnicy Warsztatu znani są w całym regionie. Wielu z nich osiąga również znakomite wyniki w sporcie.
Ponadto, osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc asystenta, na przykład, w drodze z domu do urzędu, zakładu pracy, placówek oświatowych czy choćby kina. Działania te finansowane są z budżetu gminy. O wsparcie mogą starać się osoby pełnoletnie, które zamieszkują gminę Polkowice i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W tym roku objęto programem również dzieci z terenu gminy do szesnastego roku życia.