Jak co roku, 4 grudnia miasto wypełniły górnicze mundury. Obchodzono Dzień Górnika, ważne święto w śląskich regionach Polski. Polkowice – serce Zagłębia Miedziowego, oddało hołd swoim bohaterom.

Obchody Święta miały miejsce na Rynku, gdzie spotkały się delegacje kopalń, związków zawodowych, stowarzyszeń emerytów górniczych oraz kombatantów stanu wojennego, wraz z przedstawicielami samorządów gminnego i powiatowego. W ramach wydarzenia złożono kwiaty oraz znicze pod pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi, a następnie wygłoszono liczne przemówienia.

Niestety uroczystości już po raz drugi były w całym kraju bardzo okrojone. Powodem jest reżim sanitarny i walka z koronawirusem. Konieczne było anulowanie tradycyjnych karcz piwnych, które mają się odbyć na wiosnę.

Podziękowania dla trudnej i niebezpiecznej pracy

W obchodach brał udział burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który oficjalnie podziękował górnikom za ciężką pracę, którą wykonują każdego dnia. Zaznaczył, że trud ten, bardzo mocno przekłada się na rozwój całego Zagłębia Miedziowego, ale także na rozwój regionu i kraju. Puźniecki wspomniał również o dobrach niematerialnych jakie niesie ze sobą ten zawód poprzez swoją obecność. “Za to jesteśmy bardzo wdzięczni całej braci górniczej” – powiedział burmistrz. 

Swoje słowa uznania wyraził także starosta polkowicki Kamil Ciupak. Życzył wszystkim górnikom zdrowia, szczęścia oraz bezpiecznej pracy. Jak zauważył starosta, kilkadziesiąt lat obecności górniczej w regionie zasługuje na duży szacunek, ponieważ dzięki tej właśnie obecności, rejon cieszy się bogactwem oraz zasobnością.

Mijający rok podsumowywali na polkowickim Rynku także sami górnicy. W imieniu grupy przemówił Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi. Hajdacki powiedział, że górnikom należy podziękować przede wszystkim za to, że po prostu są. Jak wszyscy wiemy, górnictwo to bardzo ciężka i niebezpieczna praca, a jednak kolejne pokolenia nadal kształcą się w tym kierunku i wykonują ten zawód.

Wszystkim górnikom życzymy wszystkiego najlepszego!