W Polkowicach można oglądać wystawę plenerową, która podejmuje problem zaśmiecania gór, plaż i Bałtyku. Być może zdjęcia zwrócą uwagę przechodniów, którzy podejmą refleksję na temat ekologicznego problemu, który dotyka nas wszystkich.

W ramach ogólnopolskiej kampanii #mniejplastiku, w Polkowicach stanęła plenerowa wystawa fotografii, która jest wynikiem akcji  „Wiślana Odyseja”. Akcja ta to 1200 kilometrowa wyprawa wzdłuż Wisły, od źródeł na Baraniej Górze do ujścia do Bałtyku w Gdańsku połączona ze sprzątaniem rzek, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. To nie pierwsza, a już trzecia edycja akcji organizowanych z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, które zwracają uwagę na problem zaśmiecania rzek, gór oraz plaż odpadami, szczególnie tymi z plastiku. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Natomiast zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek.

Na wystawie „Plastikowa Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznych akcji – Górskiej i Bałtyckiej Odysei w górach i nad morzem. Treść wystawy ma za zadanie zwrócić uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz tragiczne tego skutki. Warto przypomnieć, że w 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Wystawa plenerowa „Plastikowa Odyseja” na terenie Rynku w Polkowicach jest dostępna od 28 lutego do 25 marca. Burmistrz Polkowic zapewnia, że gmina bardzo mocno przywiązuje wagę do ekologii. Ma nadzieję, że edukacyjny wymiar tej wystawy będzie przynosił korzyści szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców.

Cele kampanii

Organizatorzy kampanii pragną, aby wzrosła świadomość społeczeństwa. Śmieci w lesie, w górach, w parkach, nad jeziorami są problemem, który dotyczy nas wszystkich. To nasza wspólna odpowiedzialność, dlatego należy szerzyć wrażliwość na ten problem. „Wiślana Odyseja” ma na celu uświadomienie, jak bardzo sami niszczymy przyrodę i jak potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka.

„Wiślana Odyseja” jest trzecią dużą akcją, którą organizują wspólnie ekolog Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. W 2020 r. w ramach akcji „Bałtycka Odyseja” wolontariusze z całej Polski poświęcali jeden weekend w miesiącu na marsz oraz sprzątanie plaż od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Rok później podczas akcji „Górska Odyseja” pokonali ponad 830 km szlakami górskimi. Więcej o akcji “Górska Odyseja” możesz poczytać tutaj.