Letnie miesiące to czas wypoczynku i zregenerowania organizmu. To również okres, w którym łatwo o liczne pokusy i przekraczanie swoich własnych granic. Trzeźwe podróżowanie ma duże znaczenie zarówno dla osób zmagających się z uzależnieniem, jak i dla tych, którzy świadomie postawili na zdrowy styl życia. Wypoczynek nie zawsze musi być łączony z imprezami, piwem lub drinkiem w ręku. Z powodzeniem można zaplanować wyjazd, z dala od wszelkich wspomagaczy.

Jak odpocząć bez alkoholowych wspomagaczy?

Dla większości osób wakacje kojarzą się z beztroską, zabawą, wypoczynkiem i… alkoholem. To niezwykle trudny czas dla uzależnionych, dla których jest to okres ciężkiej próby. Jednak część społeczeństwa świadomie zrezygnowała ze spożywania alkoholu i oni także pragną spędzić wakacje z dala od licznych pubów czy ogródków restauracyjnych, gdzie napoje procentowe są wszechobecne i mocno rzucające się w oczy. Ważne jest zatem, aby zaplanować wakacje w taki sposób, aby móc uniknąć wszelkich pokus, wspierając tym samym swoją trzeźwość. 

Podczas planowania podróży niezależnie od tego, czy jest się osobą, która zmagała się z uzależnieniem, czy też świadomie nie chce spożywać alkoholu i wybiera zdrowy styl życia, warto skupić się na kluczowych aspektach, takich jak:

Wybór miejsca docelowego 

Decydując się na wyjazd, warto wybierać miejsca, w których alkohol nie jest stawiany jako priorytet dobrej zabawy. Dobrze jest zatem postawić na rejon górski, gdzie turyści preferują aktywny wypoczynek, wędrując różnymi szlakami. Dla osób, które nie przepadają za wielogodzinnymi, wymagającymi spacerami, doskonale sprawdzą się obiekty, które mają w swojej ofercie spa czy strefę wellness. Pozwoli to oczyścić umysł, odprężyć się i nabrać nowych sił do działania. Alternatywą mogą być parki narodowe, jeziora lub urokliwe regiony, które na co dzień nie są oblegane przez turystów. W takich miejscach alkohol nie jest wszechobecny. 

Planowanie aktywności

Każdy dzień na wyjeździe powinien być dobrze zaplanowany. Nie należy zapominać o zarezerwowaniu czasu na aktywność fizyczną, która wspiera zdrowy styl życia. Warto zdecydować się na piesze wędrówki, zwiedzanie czy inne formy sportu. Okolice można również podziwiać, jeżdżąc na rowerze. Podczas planowania dobrze jest unikać miejsc lub wydarzeń, które mogą stanowić pokusę sięgnięcia po alkohol.

Jak wybrać zakwaterowanie przyjazne trzeźwości?

Przed wyborem docelowego miejsca noclegu warto sprawdzić opinie i recenzje pod kątem atmosfery i dostępnych aktywności. Jeżeli wybór pada na hotel, pensjonat itp. to dobrze jest zdecydować się na te obiekty, które nie dysponują barem z alkoholem. W ten sposób można ograniczyć niepotrzebne pokusy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dostępność miejsc, oferujących aktywność fizyczną, np. siłownia na świeżym powietrzu.

Pakowanie niezbędnych rzeczy

Podczas podróży zawsze warto mieć przy sobie butelkę ulubionego napoju oraz przekąski. Pragnienie i naturalny głód łatwo pomylić z głodem alkoholowym. W takich chwilach warto sięgnąć po zdrowe zamienniki, dzięki którym każda osoba będzie syta i nawodniona, a pragnienie sięgnięcia po napoje procentowe szybko zniknie. Kluczowe jest również zabranie ze sobą książki motywacyjnej, osobistego dzienniczka czy sprzętu do ćwiczeń, który jest użytkowany na co dzień.

Jak dbać o zdrową dietę podczas podróży

W trakcie podróży należy wybierać lokale czy restauracje, które serwują dania oparte na naturalnych i regionalnych składnikach. Dobrze jest omijać miejsca pełne różnorodnego alkoholu. Często mniejsze lokale serwują pyszne dania bez możliwości zakupu napojów procentowych.  

Stworzenie planu awaryjnego 

Udając się w podróż, zawsze należy mieć przy sobie kontakt do terapeuty, grup wsparcia oraz bliskich osób, które gotowe są pomóc w kryzysowej sytuacji. Nowe doświadczenia podczas wycieczki mogą wyzwalać różne emocje, łącznie z chęcią sięgnięcia po używkę, stąd też od razu warto zwrócić się do zaufanych doradców. 

Metody radzenia sobie ze stresem podczas podróży

Podczas każdej podróży może dojść do stresujących sytuacji. Tutaj kluczowe jest, aby jak najszybciej zredukować bądź wyeliminować negatywne emocje. Pomocne będą techniki oddechowe, joga czy medytacja. Warto je wykonywać systematycznie, aby na bieżąco ograniczyć zły wpływ stresu na organizm. Ważna jest również systematyczna aktywność fizyczna, np. jazda na rowerze czy długie spacery. 

Rozpoznanie i unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do pokuszenia się na alkohol

Warto wystrzegać się popularnych miejsc, w których alkohol przysłowiowo leje się strumieniami. Dobrze jest wybierać mniej uczęszczane kierunki, które z reguły są ciche i spokojne. W mniejszych miejscowościach czy zakątkach napoje procentowe nie są wszechobecne, stąd też łatwiej o spacer bez konieczności oglądania innych osób spożywających alkohol.

Wybierając się w podróż, kluczowa jest świadoma strategia całego pobytu na wakacjach. Planowanie rozpoczyna się od wyboru optymalnego miejsca, które stroni od licznych imprez czy wydarzeń z dużą ilością alkoholu. Uwzględniając wszystkie powyższe wytyczne, może bez obaw zorganizować wyjazd, który będzie wspierał utrzymanie trzeźwości. Warto również skorzystać z fachowej pomocy specjalistów z Ośrodka Przebudzenie, którzy służą wsparciem w przygotowaniu trzeźwego podróżowania. Dodatkowo chcąc utrzymać abstynencję, warto systematycznie korzystać z porad i wskazówek profesjonalistów, które znacząco usprawniają codzienne zmagania.