W najbliższą niedzielę i poniedziałek odbędą się oficjalne uroczystości ogłoszenia św. Sebastiana patronem Polkowic. Dekret papieża Franciszka odczyta biskup legnicki. Jeszcze tego samego dnia radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji rady.
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza św. wigilijna w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana. Po mszy zaplanowano koncert skrzypcowy Sary Dragan – w hołdzie św. Sebastianowi. To jednak wszystkie wydarzenia, które mają się odbyć w niedzielę, ponieważ główne uroczystości przewidziano na poniedziałek, 4 lipca. Rankiem w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odczytany dekret Stolicy Apostolskiej, przyznający Polkowicom patronat św. Sebastiana.
Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Dokładnie 342 lata wcześniej w murach tego samego kościoła rajcy miejscy i burmistrz Polkowic uroczyście zawierzyli Polkowice św. Sebastianowi, modląc się do niego o ratunek od zarazy, która opanowała miasto. Do dziś w ołtarzu bocznym kościoła znajduje się XVII-wieczny obraz wotywny, przedstawiający męczeńską śmierć świętego.
O godzinie 11.00 ma się odbyć msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie burmistrz Polkowic wraz z przewodniczącym rady miejskiej odczytają modlitwę zawierzenia miasta św. Sebastianowi. Ukoronowaniem dnia będzie uroczysta sesja rady z jednym punktem obrad: ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic oraz ustanowienia dnia 4 lipca dniem patrona Polkowic.
Lata przygotowań i w końcu sukces
Polkowice od wielu lat przygotowywało się na przyjęcie patronatu. Chociażby w latach 2003-2005 odbywały się msze św. za miasto i mieszkańców w dniu wspomnienia liturgicznego św. Sebastiana, czyli 20 stycznia. Miał też powstać pomnik świętego, przygotowywany przez Towarzystwo Miłośników Polkowic. Jednak dopiero ostatnie lata panowania burmistrza Puźnieckiego doprowadziły do przyspieszenia tempa działań w kierunku nadania Polkowicom patronatu. Jak mówi sam burmistrz, Polkowice posiadają wspaniałą historię, którą trzeba pielęgnować i popularyzować, zwłaszcza wśród młodzieży, tym bardziej, że miasto jest jednym z najstarszych w Polsce.
W trakcie przygotowań do nadania miastu patronatu, w polkowickich przedszkolach, szkołach i stowarzyszeniach, a także w ramach działań Centrum Kultury, organizowano konkursy, plenery i inne wydarzenia, których celem było popularyzowanie dziejów miasta i szczególnej w nich roli św. Sebastiana.
Warto dodać, że nadawanie patronatów miastom ma wielowiekową tradycję. W Polsce po 1989 r. coraz więcej miast starało się o oficjalne dekrety papieskie w tej sprawie. Na Dolnym Śląsku takimi dokumentami pozyskanymi w ostatnich latach mogą pochwalić się m. in. Bolesławiec (św. Maria de Mattias), Szklarska Poręba (św. Wawrzyniec), Lubań (św. Maria Magdalena) czy Wleń (św. Jadwiga Śląska).