Właśnie minęła 25. edycja polkowickiego festiwalu “Świat pod Kyczerą”. Do miasta zawitały zespoły m.in. z Chile, Meksyku, Serbii, Burundi z Afryki Wschodniej i owacyjnie witanej Ukrainy. 

Polkowice przez chwilę zamieniły się w kolorowe, pełne gwaru i radości miasto. A to wszystko za sprawa uwielbianego przez wszystkich festiwalu muzyczno-kulturalnego “Świat pod Kyczerą”. Na początku zaprezentowano artystów na Rynku, a następnie impreza przeniosła się do miejskiego amfiteatru, który wypełnił się po brzegi. 

Burmistrz Polkowic podkreślił, że obecność zespołów z Ukrainy, w tak trudnym dla tego kraju czasie, niesie za sobą przesłanie o tym, jak ważne jest podkreślenie własnej tożsamości, a także wielokulturowości w świecie, która jest tak bardzo ważna.

Rodzimym akcentem były natomiast występy „Podolanek” z Nowej Wsi Lubińskiej oraz Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” i zespołu „Legnica”.

Jak relacjonuje polkowiczanka Anna Kozłowska, występy były przepiękne. Już same oryginalne stroje artystów i ich muzyka robiły wrażenie, a jak zaczęto śpiewać i tańczyć, to nogi same rwały się do zabawy. Była okazała do zrobienia sobie zdjęcia z artystami z różnych części świata.

Ten kto nie mógł wziąć udziału w koncercie, nie musi się martwić. Festiwalowe rytmy zabrzmią jeszcze dziś, 5 lipca o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Komornikach, gdzie wystąpią zespół „Portena” z Kolumbii oraz polski zespół „Legnica”. A 7 lipca do Tarnówka zawitają zespoły „Encantos de mi Panama” oraz „Ziemia Legnicka”. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Koncerty odbędą się w ramach projektu „Więcej kultury – na zdrowie” dofinansowanego z fundacji KGHM Polska Miedź, a realizowanego przez Centrum Kultury w Polkowicach.