W tym roku Wiatrak Polkowicki obchodził pierwszą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji przygotowano szereg nietypowych atrakcji, których można było doświadczyć podczas trzydniowej imprezy. 

Wirtualny Teatr Historii “Niepodległa”, warsztaty, koncert zespołu The Postman i wiele innych atrakcji… Tak wyglądały pierwsze urodziny Wiatraka w Polkowicach. Burmistrz Polkowic, który był obecny podczas obchodów powiedział, że bardzo się cieszy z tego, że Wiatrak prężnie działa oraz podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy tego zabytku. Następnie wręczono nagrody laureatom dwóch konkursów zorganizowanych przez Centrum Kultury z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.

Zwycięzcą konkursu „Szczęśliwy tata, to najlepszy tata” został Paweł Jankiewicz, prezes polkowickiego Towarzystwa Historycznego „Victoria”. W drugim konkursie – „O Mamo!” najwyżej oceniono wiersz Kamila Motyla „Oczy zmęczone”. Warto dodać, że drugie miejsce zajął utwór mieszkańca Gdańska „Wulkan energii”, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym wydarzeniem.

Jakie atrakcje przygotowano?

Muzycznym akcentem święta był koncert zespołu The Postman, który wprowadził publiczność w świetny nastrój, zwłaszcza po słowach: – “Fajnie jest grać u siebie.”

Największą atrakcją podczas obchodów był jednak wirtualny Teatr Historii “Niepodległa”, czyli multimedialna i interaktywna wystawa prezentująca historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości, a także proces odbudowy państwa po roku 1918. Dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała też projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920”.

Oprócz tego odbyły się warsztaty pieczenia chleba. Uczestnicy dowiedzieli się jak zrobić ciasto albo zapleść warkocze chałki. Jak się okazało, nie jest to trudna sztuka – wystarczy opanować podstawowe umiejętności, zapamiętać prosty przepis i upiec przepyszny chleb. Podczas warsztatów polkowiczanie mogli nauczyć się wypiekania chleba bardzo lubianego przez dzieci: z żurawiną i cynamonem, a także chleba z… kiełbasą, ziarnami i czarnuszką.

Warto wspomnieć, że w ciągu pierwszego roku wiatrak holenderski zwiedziło ponad 5500 tysiąca osób, około 1000 dzieci uczestniczyło w ośmiu tematycznych warsztatach rękodzielniczych, a ponad 600 przeniosło się w czasie do średniowiecznego miasta, aby poznać jego historię i największe zabytki przemierzając ścieżkę edukacyjną „Śladami historii Polkowic”.

Życzymy Wiatrakowi w Polkowicach dalszych sukcesów na arenie regionalnej kultury.