W Polkowicach otwarto odrestaurowany wiatrak.
Teraz będzie atrakcją dla turystów i mieszkańców.
W dniach 24 – 25 lipca uroczyście otwarto słynnego polkowickiego wiatraka. Zabytkowa budowla, do tej pory zaniedbana, teraz zyskała nowe życie. Warto przypomnieć, że w przeszłości wiatrak był miejscem pracy dla wielu mieszkańców miasta. Funkcjonował jako centrum gospodarze regionu. Wiatrak istniał już w XIX wieku, początkowo jako drewniany koźlak. Po odbudowie w drugiej połowie XIX wieku był to pierwszy w okolicy ceglany obiekt tego typu. W tamtych czasach była to konstrukcja bardzo kosztowna i nowoczesna (prąd).
Po ponad 100 latach istnienia i zaniedbań udało się na nowo ożywić obiekt. Tym razem w bardzo nowoczesnej formule skonstruowano wewnętrzną część budowli. Wiatrak zyskał nowe śmigi i odremontowaną elewację, jednak największa zmiana zaszła wewnątrz obiektu. W bardzo przystępny i przejrzysty sposób odwiedzający polkowickiego „holendra” zobaczą historię tego miejsca. Zainstalowane wewnątrz interaktywne panele wyświetlają opowieść o Polkowicach: o herbie, prawach miejskich, życiu mieszkańców 100 lat wcześniej, odkryciu polskich pokładów miedzi o powstaniu kopalni w regionie. Opowieść o historii uzupełniają piękne witraże zamontowane w łączniku pomiędzy wiatrakiem a nowym pawilonem.
Największą atrakcją dla odwiedzających to miejsce są piękne widoki rozciągające się z najwyższego punktu wiatraka. Panorama odkrywa historyczne miejsca i budowle, których w Polkowicach nie brakuje. Po pierwsze – średniowieczny kościół Św. Michała Archanioła. Drugą budowlą wartą uwagi jest budynek Ratusza. Historycznym obiektem jest również kościół Św. Barbary (wcześniej kościół ewangelicki).
W sobotnie popołudnie unowocześniony holenderski wiatrak został uroczyście otwarty i zaprezentowany mieszkańcom. Otwarciu towarzyszyły liczne atrakcje takie jak: warsztaty kosmetyczne, kulinarne, witrażowe a także gry i konkursy dla najmłodszych. Dodatkowo sobotni wieczór uświetnił spektakl Teatru Mer sztuką „Mały Książę”. Uzupełnieniem wieczoru był natomiast koncert Buslav.
Z kolei w niedzielę poza konkursami i warsztatami atrakcją było Jam Session z udziałem lokalnych muzyków.