W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Jak zapowiedziała Para Prezydencka w minionym roku – podczas tegorocznej edycji wydarzenia przeczytamy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie odbędzie się 4 września 2021 roku

Warto przypomnieć, że inicjatorem akcji jest Prezydent RP Bronisław Komorowski, który w 2012 roku rozpoczął tę ogólnopolską tradycję wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. To była rocznica 200-lecia od okresu, w którym toczy się akcja poematu. W ten sposób Prezydent RP otworzył cały cykl corocznych spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Kolejne edycje Narodowego Czytania objęły równie wielkie dzieła polskiej sztuki literackiej. Czytane były utwory Aleksandra Fredry (2013 rok), „Trylogia” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2014 i 2016 rok), „Lalka” Bolesława Prusa (2015), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018), Nowele polskie (2019) a w poprzednim roku 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Ta ostatnia edycja odbyła się z w dużej mierze wirtualnie z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Jednak początkiem akcji była już tradycyjnie inauguracja lektury przez Parę Prezydencką w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Jak pokazał zeszły rok – Narodowe Czytanie odbywa się w całej Polsce: w dużych miastach, w mniejszych miasteczkach. W minionym roku były to dodatkowo 32 inne kraje: głównie tam, gdzie mieszkają duże skupiska Polaków i Polonii, ale też polskie instytucje kultury i polskie misje dyplomatyczne. W sumie narodową lekturę przeczytano w 3200 miejscach w Polsce i na świecie.

Dramat Gabrieli Zapolskiej, wybrany do tegorocznej edycji, cieszy się od ponad stu lat ogromnym powodzeniem. Piętnuje obłudę i zakłamanie, wprowadza do polskiego języka i kultury pojęcie „dulszczyzny”. Lektura jest zwierciadłem naszej polskiej moralności, bez względu na czasy – wartej refleksji.

Zapolska w Polkowicach

Polkowice aktywnie włączają się w inicjatywę Prezydenta RP, zapraszając mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu na wspólnym czytaniu. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach przy ulicy Skalników 6 zgłosiła swój udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do zgłoszenia swojego udziału pod numerem telefonu 76 723 96 66. Czytanie planowane jest w godzinach 10:00 – 14:00.