Do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach zawitał Jakub Ćwiek, który poprowadził interesujące warsztaty pisarskie. Uczestnicy dowiedzieli się jak zbudować wiarygodnych bohaterów, spójnej fabuły, opisy czy dialogi.

Jakub Ćwiek, autor ponad 20 książek z gatunku szeroko pojmowanej fantastyki poprowadził warsztaty pisarskie dla uczniów klas siódmych i ósmych. Pisarz, podróżnik i komik stand-upowy znalazł wspólny język z młodzieżą i z pewnością nie jedną osobę natchnął do rozwijania pisarskiej pasji. 

Jak mówi pisarz, warsztaty z reguły mają być przepracowanym czasem, więc uczniowie nie tylko słuchali, ale czynnie brali udział w różnych ćwiczeniach, które miały pobudzić kreatywność i samo pisanie.  

Ćwiek opowiedział również o procesie twórczym ze swojej perspektywy. Jak opowiada, bardzo długo pracuje nad przygotowaniem się do tekstu. W pierwszej kolejności zawsze pojawia się jakiś pomysł, dość ogólny, zaczepny. W drugiej kolejności należy szukać i weryfikować informacje. Są tematy, o których nie ma się pojęcia, a które trzeba zgłębić zanim zacznie się konstruować fabułę, żeby było to właściwie poprowadzone, żeby wszyscy bohaterowie mogli współdziałać, reagować na siebie nawzajem. Czyli, najpierw jest pomysł, potem praca przygotowawcza, planowanie i samo pisanie.

Uczniowie mieli bardzo wiele pytań, na które Ćwiek chętnie i dogłębnie odpowiadał. Chociażby kwestia zarabiania na pisaniu. Według Jakuba, pomysłem wyjściowym na bycie pisarzem jest chęć opowiadania historii, przekazywania swoich opowieści, opowieści cudzych, i ich przetwarzania. Dopiero wtedy można spokojnie myśleć o tym, czy to jest ta droga, którą chcemy planować życie i zastanawiać się, czy finansowo można sobie z tym poradzić.

Warsztaty pisarskie to jeden z projektów realizowanych w bibliotece w ramach zadania „Nowe horyzonty kultury”, które ma promować czytelnictwo i na które biblioteka otrzymała duże dofinansowanie. Kolejne spotkanie ma dotyczyć pamiętnikarstwa, a to nie koniec ciekawych wydarzeń.