Projekt jest realizacją Stowarzyszenia Patriotycznego Polkowice, które zostało sfinansowane z gminnego budżetu uzyskanego w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku. Pomnik zostanie odsłonięty już 19 września.

Przez kilka najbliższych dni będą mieć miejsce różne wydarzenia nawiązujące do ofiar II wojny światowej z regionu Kresów i Syberii. Oficjalną i najważniejszą częścią jest odsłonięcie pomnika “Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”. Wielu z mieszkańców i ofiar tamtych ziem osiedliło się później w Polkowicach. Mieszkańcy miasta chcą złożyć hołd wszystkim, którzy przeżyli te straszne lata wojny.

“To wyraz pamięci o tych, którzy 1 września 1939 roku rozpoczęli walkę z Niemieckim najeźdźcą, a niespodziewanie dostali się do niewoli Rosji Sowieckiej. To wreszcie pamięć o tych, którzy nie bali się głośno przypominać tę prawdę.” – mówił Wojciech Fenrich, prezes Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice.

Na realizację projektu zagłosowało 168 osób. Pomnik był jednym z trzech pomysłów na inwestycje patriotyczno-historyczne.

Program wydarzeń

17 września 2021 roku – rozstrzygnięcie konkursu “Moje Kresy, nasza Tożsamość” w Katolickiej Szkole Podstawowej w Polkowicach. Konkurs polegał na stworzeniu reportażu filmowego lub pisanego o losach żyjących rodzin, których historia związana jest z tragicznymi wydarzeniami na Kresach. Osoby, o których powstawał reportaż musiała być mieszkańcem Gminy Polkowice.

18 września 2021 roku – V Pielgrzymka Patriotyczna z Polkowic do sanktuarium maryjnego w Grodowcu. Wymarsz o godzinie 8.00 pod hasłem “Pamięć i Tożsamość”.

19 września 2021 roku – Odprawienie mszy świętej w intencji ojczyzny, o godzinie 13.00 w kościele św. Michała w Polkowicach. Przejście pod pomnik “Golgota Wschodu” i uroczyste odsłonięcie. W wydarzeniu wezmą udział: burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, Marta Glubiak – p.o. zastępcy dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także poczty sztandarowe polkowickich szkół, służb mundurowych, związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz górniczych organizacji związkowych. Uroczystości towarzyszyć będzie występ Chóru „Cantabile”.