Mieszkańcy Polkowic aktywnie spędzili dzień, w którym odbyła się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Wydarzenia odbywały się również w ramach Roku Wyszyńskiego, czyli 2021. 

Patronem roku 2021 został kardynał Stanisław Wyszyński. W tym czasie mija 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci prymasa. 12 września odbyła się uroczysta beatyfikacja kardynała. W ramach tych wydarzeń odbyły się dwie, ważne uroczystości.

„Dąb Wyszyńskiego”

Pierwszym z nich była dziękczynna Msza św. za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, którą odprawił ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik legnickiej kurii biskupiej. Msza odbyła się kościele pw. Matki Boskiej Łaskawej w Polkowicach. Tuż po mszy odbyło się uroczyste posadzenie dębu “Kardynała Wyszyńskiego”. Drzewo posadzili wspólnie mieszkańcy Polkowic, głównie związani z parafią. W akcji brali udział zarówno dorośli, jak i dzieci.

Dąb umiejscowiony jest na terenie kościoła. Posadzenie drzewa to piękny symbol długowieczności, pamięci, stałości i wielkości. Wszystko to w imieniu beatyfikowanego Stanisława Wyszyńskiego.

Wystawa o Wyszyńskim i Wojtyle

Drugie wydarzenie miało miejsce w polkowickim Centrum Kultury. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Rozmysłowski oraz dyrektor Centrum Kultury Bogusław Godlewski, wspólnie otworzyli wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Ekspozycję została udostępniona na cały tydzień. Podczas zwiedzania można zapoznać się nie tylko z życiorysami tych wybitnych Polaków, ale również ich poglądami na codzienne życie, wspólnotę, rodzinę, ojczyznę i Kościół.

Burmistrz podziękował serdecznie Centrum Kultury za zorganizowanie ciekawej wystawy oraz za owocną współpracę. Jak zaznaczył Bogusław Godlewski, to nie koniec wydarzeń związanych z pamięcią o kardynale Stanisławie Wyszyńskim. Pod koniec września, w polkowickim kinie, odbędzie się projekcja filmu o polskim prymasie. Pan Godlewski serdecznie zaprasza do oglądania wystawy oraz obejrzenia filmu. Jest to niesamowita dawka wiedzy, zarówno historycznej, jak i tej prostej, życiowej mądrości.