Polkowice stały się częścią globalnej inicjatywy „One Billion Rising”, znanej również jako „Nazywam się Miliard”. Taniec był głównym środkiem wyrażania protestu przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydarzenie to odbyło się na rynku polkowickim pewnego czwartkowego popołudnia, przyciągając liczne tłumy zainteresowanych.

Polkowicka Rada Kobiet stała za zorganizowaniem tego wydarzenia. Barbara Abramowicz, przewodnicząca Rady, wyjaśniła: „Zazwyczaj tylko kobiety biorą udział w tej akcji. My jednak postanowiliśmy poszerzyć grono uczestników, zapraszając do udziału również mężczyzn i dzieci. W ten sposób protestujemy przeciwko wszelkim formom przemocy, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Stworzyłam prosty a jednocześnie żywy układ taneczny, który każdy mógł bez problemu wykonać.”

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w tym wydarzeniu. Wśród nich można było dostrzec potencjalnych kandydatów na burmistrza Polkowic oraz radnych. Nie zabrakło również strażniczek miejskich oraz ratowniczek z polkowickich Zespołów Ratownictwa Medycznego. Wszyscy, z którymi udało się nawiązać rozmowę, podkreślali, że to idea przedsięwzięcia przyciągnęła ich do udziału.