Prawie 100 mieszkańców gminy Polkowice sadziło las na terenie za ścieżką zdrowia. Nieważne czy starzy, czy młodzi, wszyscy włączyli się z wielkim zaangażowaniem w ten akt pomocy dla natury i dla nas – ludzi. 

Norbert Wende, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lubin poinformował, że już od zeszłego roku istniały plany rewitalizacji i wymiany pokoleniowej lasu. Trzeba było wyciąć niektóre fragmenty lasu po to, żeby posadzić nowy, bardziej odporny i przystosowany do warunków, jakie panują w tym miejscu. Wielu mieszkańców Polkowic postanowiło włączyć się w sadzenie tego nowego, pięknego lasu. Zapał był ogromny, a po przeszkoleniu wszyscy bardzo dobrze potrafili sadzić drzewka.

Na miejsce zbiórki dotarli m.in. seniorzy, grupy strażaków-ochotników z OSP Tarnówek i OSP Sucha Górna, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz przedstawiciele Gazety Polkowickiej. Wszyscy zakasali rękawy i włączyli się w akcję, którą zorganizowało Nadleśnictwo Lubin. Do posadzenia było około siedem tysięcy młodych drzewek.

Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych podkreśla, że wszystkie drzewa, które z naszego środowiska znikają należy później odtworzyć, ponieważ to dzięki nim oddychamy.  Jeżeli ich nie będzie, na pewno gorzej będzie się żyło ludziom, a być może w ogólnie nie będzie możliwości do życia. 

Obok zalesianego poletka płonęło ognisko. Można było odpocząć i zjeść pieczoną kiełbaskę.

Co o sadzeniu lasu mówią sami uczestnicy?

Cecylia Orzechowska z Rady Seniorów Gminy Polkowice mówi, że przyszła sadzić drzewka, aby było czym oddychać. Im więcej drzew, tym lepiej. Stanisław Rapczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej cieszył się, że przyszło tyle osób, aby przyczynić się do poprawy czystości powietrza. Natomiast Ala Michalska z OSP Sucha Górna tłumaczy, ze dla strażaków to naturalny obowiązek i radość. 

Warto przypomnieć, że każde nowo posadzone drzewo to mnóstwo korzyści zarówno dla ludzi, dla zwierząt, dla środowiska, dlatego należy popierać takie akcje. Przygotowano siedem tysięcy sadzonek sosny. W sumie, na całej powierzchni przeznaczonej do zalesienia przybędzie 30 tysięcy młodych drzewek.