W ubiegłą sobotę odbyła się zbiórka krwi w nowym punkcie przy ulicy Głogowskiej 11. Zebrano ponad 21 litrów płynu, a mieszkańcy już wyczekują na kolejną okazję. W przyszłości może to być stałe miejsce zbiórek tego bezcennego leku. 

W artykule o zbliżającej się zbiórce krwi pisaliśmy, że być może powstanie w Polkowicach stały punkt poboru krwi. Za tą sprawą stoją liczni mieszkańcy, którzy bardzo pragną, aby Polkowice w końcu otworzyły tego typu placówkę. Jak się okazuje bardzo duża ilość mieszkańców oddaje regularnie krew. W tym celu muszą jechać np. do Lubina. 

Pani Aniela, mieszkanka Sobina byłaby wdzięczna za tego typu rozwiązanie, ponieważ miałaby do Polkowic o wiele bliżej i nie trzeba by było też tak długo czekać. A to nie jedyny głos w tej sprawie. Podobnego zdania jest pani Klaudia, polkowiczanka, która krew oddała po raz pierwszy. Z kolei pan Krzysztof, wieloletni krwiodawca, także polkowiczan, jeździ do oddziału terenowego w Głogowie. Uważa on, że gdyby był punkt w Polkowicach, to byłoby więcej chętnych do oddania krwi. 

W sumie, do punktu przy ulicy Głogowskiej zgłosiło się 57 osób, spośród których krew oddało 47, w tym dziesięć po raz pierwszy. Zebrano 21,150 ml krwi. To naprawdę świetny wynik.

Kiedy kolejna akcja?

Piotr Marszałek, prezes Klubu im. „Miedzianej Kropli Krwi” jest bardzo zadowolony, że punkt przy ul. Głogowskiej, gdzie zbiórka krwi odbyła się po raz pierwszy, tak dobrze został przyjęty. Być może już w połowie sierpnia będzie kolejna akcja. 

Paweł Gambal, prezes PCUZ podkreśla, że będzie bardzo się starał o zorganizowanie stacjonarnego punktu poboru krwi. Wszystko jednak zależy od frekwencji. Średnio co trzy miesiące mają być organizowane zbiórki, podczas których monitorowana będzi ilość osób chcących oddać krew. Jeżeli frekwencja będzie wystarczająco duża, do półtora roku taki punkt w Polkowicach z pewnością powstanie.

Tak więc trzeba zakasać rękawy i z dumą iść oddać krew. To nie tylko osobista satysfakcja, ale przede wszystkim pomoc innym. 

Akcję zbiórki krwi w Polkowicach zorganizował Klub HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi” przy O/ZG „Rudna” wspólnie z Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.