10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach święto, które powinno być pielęgnowane i czynnie obchodzone. Tak właśnie podeszli do tego Polkowiczanie i w miłej atmosferze oraz z wieloma atrakcjami uczcili drzewa.

Nawet najmłodsi są świadomi ważnego zadania jakie wypełniają lasy i pojedyncze drzewa. Hania i Natasza ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach pouczają, że “drzewa są nam potrzebne do życia” i “dają dużo tlenu”. O zaletach i pożyteczności tych wielkich roślin można by pisać dużo, ale równie ciekawe rzeczy działy się w Polkowicach kilka dni temu. 

W ramach obchodów Dnia Drzewa zorganizowano wiele warsztatów i atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak informuje Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich urzędu gminy, dzień ten został podzielony na dwa panele.

Program imprezy

Do południa, w namiotach ustawionych wokół ratusza, najmłodsi mogli dowiedzieć się więcej o drzewach, ich roli w środowisku i życiu człowieka oraz pozytywnym wpływie jaki wywierają. Odbyły się również zajęcia o nietoperzach w mieście, a także malowanie budek lęgowych dla ptaków. Dorośli natomiast mogli zdobyć wiedzę na temat uchwały antysmogowej i pierwszego terminu, którym jest czerwiec 2024 roku, kiedy nie można będzie używać kominków, które nie spełniają norm, i pieców.

Popołudnie należało do całych rodzin. Dzieci bawiły się na dmuchanych zamkach, a dorośli zbijali budki dla ptaków i mogli zakupić wspaniałe kwiaty. Naprawdę było w czym wybierać. Oddzielne zadanie miało Centrum Badań Jakości, które przedstawiało jak odbywa się badanie jakości powietrza za pomocą dronów.

Warto wspomnieć, że w organizację wydarzenia włączyły się: straż miejska, biblioteka, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych oraz Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy i Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach.