Mieszkańcy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego będą mogli skorzystać z nowej usługi, jaką oferuje PSZOK na tym terenie. Ci, którzy mają problem z wywiezieniem wielkogabarytowych odpadów, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie muszą się już martwić.

Aby PSZOK przyjechał po wielkie odpady wystarczy zadzwonić pod numer 76 847 91 30 lub napisać e-mail na adres [email protected]. Można również złożyć pisemną prośbę lub osobistą wizytę w Biurze Obsługi Klienta w Polkowickiej Dolinie Recyklingu przy ul. Dąbrowskiego 2 w Polkowicach.

Wojciech Żbikowski, przedstawiciel gminy Polkowice w Zgromadzeniu ZGZM jest bardzo zadowolony, że Związek Gmin poszerza ofertę. Zgadza się z nim reszta radnych. Jak mówi Żbikowski, na możliwość odbioru wielkich gabarytów sprzed domu mieszkańcy Polkowic czekali od lat i na pewno będą z niej korzystać. Mimo, że od lat funkcjonuje Centralny PSZOK, gdzie można za darmo oddać wszystkie odpady nadal przy domach lub osiedlach widać porzucone odpady wielkogabarytowe. Nie każdy ma możliwość ich wywiezienia, więc wszyscy mają nadzieję, że dzięki nowej usłudze to zjawisko nareszcie się skończy.

Wszystko kosztuje

Jak informuje Małgorzata Frąckowiak, przewodnicząca zarządu ZGZM, pracownik PSZOK podczas składania zgłoszenia zapyta o ilość i rodzaj przekazywanych odpadów, i na tej podstawie zaproponuje sposób odbioru: luzem lub z kontenera. Jest to ważne, ponieważ od tego zależy cena usługi.

Tak. Cena… Za usługę trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Niestety nie wchodzi ona w ogólne rozliczenie za wywóz śmieci. Koszt będzie wynosić 60 złotych za wywóz odpadów luzem i 370 złotych za kontener o pojemności 7 m3. Termin odbioru nie powinien być dłuższy niż dziesięć dni roboczych od zgłoszenia.

Przypomnijmy, że w Polkowicach centralny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajduje się przy ul. Działkowej 18, tel. 606 276 657. Można tam, nieodpłatnie w ramach comiesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami, zostawić nie tylko zużyty sprzęt RTV/AGD i meble, ale też, między innymi, zużyte opony, odpady budowlane i niebezpieczne, tekstylia czy popiół.

Informacje dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów, w tym dni i godziny otwarcia znajdują się na stronie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.