Położone w samym sercu Dolnego Śląska Polkowice zapraszają do udziału w niecodziennym wydarzeniu. Jest nim bliski już Polkowicki Festiwal Ziemi, który będzie przepełniony różnorodnymi działaniami o charakterze ekologicznym. W planach organizatorów jest przeprowadzenie barwnego marszu, podczas którego uczestnicy będą nosić stroje w kolorach symbolizujących cztery żywioły. Ponadto, przygotowano szereg warsztatów oraz podchody i bieg. Wydarzenie skierowane jest do uczniów i przedszkolaków z placówek oświatowych z Polkowic.

Festiwal, którego tegoroczna edycja odbędzie się 25 i 26 kwietnia, na stałe wpisał się już do kalendarza lokalnych inicjatyw proekologicznych. To już 15 rok, kiedy Polkowice obchodzą swój Festiwal Ziemi. – „Czyste powietrze, lepszy klimat” to hasło, które przewodni naszej gminnej edukacji ekologicznej – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. Podkreśla, jak istotne są skutki zmian klimatu i jak wielki wpływ mają one na wiele aspektów naszego życia, stąd konieczność edukacji najmłodszych w tym zakresie.

Organizatorzy nie szczędzą wysiłków, by uczynić festiwal atrakcyjnym dla młodych uczestników. W ramach wydarzenia, Szkoła Podstawowa nr 2 w Polkowicach otworzy drzwi swojej ekopracowni. Uczniowie będą mieli okazję przeprowadzić szereg eksperymentów naukowych, które pozwolą im lepiej poznać różne oblicza CO2. – Kluczowe jest rozwijanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, aktywizowanie społeczności oraz kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań związanych z ochroną środowiska i przyrody oraz odnawialnymi źródłami energii – podkreśla Andrzej Ambroziak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 3 wezmą natomiast udział w międzyszkolnym konkursie przyrodniczym „Znawca przyrody”, gdzie będą mieć możliwość podzielenia się zdobytą wiedzą na temat przyrody.