Miasto Polkowice przypomina, że nadal trwa akcja “Tropiciel Odpadów”. Akcja rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku i potrwa do końca listopada tego roku.

Na czym polega akcja?

Ogłoszenie skierowane jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców gminy. Jeśli ktokolwiek zauważy nielegalne wysypisko śmieci lub jakiekolwiek zaśmiecone miejsce na terenie miasta Polkowice oraz w całej gminie, powinien poinformować o tym odpowiednie służby.

Wystarczy kilka kroków. Najpierw trzeba sfotografować dane miejsce; mogą być to zdjęcia ze zwykłego telefonu komórkowego. Następnie należy spisać współrzędne lokacji lub wskazać jej charakterystyczne umiejscowienie oraz podać adres. W dodatku trzeba podać swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i numer kontaktowy. Takie dane można wysłać mailowo do straży miejskiej na adres: [email protected] lub złożyć pisemnie w urzędzie gminy.

Zgłoszenia wezmą udział w losowaniu. Szesnaście osób otrzyma nagrody i upominki. Wręczenie odbędzie się około 17 grudnia w sali konferencyjnej nr 204 urzędu gminy, przy ul. Górnej 2. Jak widać, miasto docenia i wspiera wszelkie ekologiczne inicjatywy. Akcji patronuje burmistrz Polkowic, a pomagają: straż miejska, urząd gminy i Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

Jak deklarują organizatorzy, celem akcji jest “kształtowanie i promowanie właściwej postawy sprzyjającej trosce o środowisko, a w szczególności nawyku odpowiedzialnego gospodarowania odpadami”.

Dbajmy o środowisko

Zgłaszanie śmietnisk oraz dbanie o czystość w miejscach publicznych powinno być wspólnym obowiązkiem, a wręcz przyjemnością. Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców do prawidłowych zachowań. Nie znaczy to, że po zakończeniu akcji powinno się zaprzestać działań na rzecz ochrony środowiska, czyli wspólnego dobra.

Jeśli kto jest świadkiem zaśmiecania może zadzwonić po straż miejską lub policję. Jeśli ktoś nie ma co zrobić ze sprzętem elektrycznym lub śmieciami o wielkich gabarytach można je dostarczyć do Centralnego PSZOK w Polkowicach przy ulicy Działkowej 18.