Spółdzielnia Mieszkaniowa „Cuprum” konsekwentnie prowadzi prace modernizacyjne budynków przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, co powoduje duże oszczędności ciepła.

Dzięki prowadzonej termomodernizacji budynków “Cuprum” wielu mieszkańców Polkowic będzie mieć lepsze ogrzewanie. Na razie remontem objęte są dwa budynki przy ulicy Skalników. Została tam zdjęta stara elewacja, wykonana w technologii mokrej, ciężkiej. Teraz budynki są docieplane nowoczesną technologią. Jest to tzw. “docieplenie lekkie”, czyli na bazie styropianu o grubości 16 centymetrów. Następnie nakładana jest na to zaprawa tynkarska – tynk silikonowy o wiele bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż chemia budowlana stosowana w latach ‘90. 

Prace nad dociepleniem rozpoczęto już dawno temu, jednak ciągłe niespodzianki doprowadziły do opóźnienia się zakończenia prac. Do nagłych wypadków należało, na przykład, usunięcie supremy, docieplenia, którego nie było w projekcie i nikt o nim nie wiedział. Dodatkowo ściany budynków okazały się nierówne należało doklejać dodatkowy styropian. Te i inne pomniejsze niespodzianki bardzo przedłużyły oddanie gotowego zlecenia, dlatego urząd gminy przedłużył termin zakończenia robót do końca marca.

W tym roku SM „Cuprum” planuje wykonanie podobnych prac na budynku przy ul. Miedzianej 4-6. Ponieważ kiedyś ocieplenie wykonano starą technologią, które teraz odpada i szpeci krajobraz, zostanie ono w całości zdjęte i zastosuje się identyczną technologię, jak przy ul. Skalników.

Pomoc Spółdzielni podczas przeprowadzania termomodernizacji zaoferował miasto z budżetu Gminnego Programu Poszanowania Energii Cieplnej. Miasto pokrywa 60% kosztów, natomiast SM – 40%.