Monument upamiętniający „Solidarność” został podkreślony przez iluminację w narodowych kolorach – biały i czerwony. Ochotnicy straży pożarnej wywołali efektowne blaski, odpalając race. W tym samym czasie, ludzie składali kwiaty i zapalali znicze. 13 grudnia, przeżywając 42. rocznicę narzucenia stanu wojennego w Polsce, mieszkańcy Lubina przypomnieli sobie o tych, którzy stawiali opór w te trudne dni, często płacąc za to własnym zdrowiem czy nawet życiem.

Uroczystości z okazji tego historycznego rocznika zostały zorganizowane tradycyjnie przez Powiat Lubiński. Starosta lubiński Paweł Kleszcz wyraził swoją wdzięczność za przybycie na ważną uroczystość. Akcentował wagę mediów we współczesnym społeczeństwie, dzięki którym wydarzenie to mogło dotrzeć do wielu domów poprzez telewizję czy internet. Starosta podkreślił jak istotne jest pamiętanie o tych ciężkich dla Polski czasach sprzed 42 lat, które trwały nieco ponad 18 miesięcy, pochłaniając zdrowie i życie wielu obywateli.

W związku z rocznicą, pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82, zgromadzili się nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej, delegacje „Solidarności”, urzędnicy różnych instytucji, członkowie organizacji kombatanckich, klasy mundurowe oraz oczywiście ochotnicy straży pożarnej. Zaraz przed tą uroczystością odbyła się msza święta w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.