Gmina otrzymała z programu rządowego pieniądze na wsparcie lokalnych kuchni i stołówek szkolnych. W trzech polkowickich szkołach podstawowych będzie nowe wyposażenie, a to oznacza sprawniejsze wydawanie posiłków dzieciom. 

O dotację na doposażenie kuchni i stołówek szkolnych starały się trzy szkoły z gminy: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie.

W ubiegłym roku szkolnym z posiłków wydawanych w Szkole Podstawowej nr 1 korzystało miesięcznie 320 uczniów. Dotacja w tej szkole zostanie przeznaczona na zakup szatkownicy do warzyw.

W Szkole Podstawowej nr 3 w zeszłym roku szkolnym ze stołówki korzystało 490 uczniów. Pieniądze szkoła przeznaczy na zakup zestawu tarcz tnących do robota Coupe, zakup bemara elektrycznego jezdnego oraz kubków i talerzy.

Natomiast największe zakupy zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. Na wyposażenie kuchni i stołówki trafią m.in.: taboret indukcyjny, kuchnia elektryczna, obieraczka do ziemniaków, patelnia elektryczna, urządzenie wielofunkcyjne i kuchenka indukcyjna. Przybędzie także wiele drobnego wyposażenia: garnki, talerze, kubki, sztućce, itp.

Jak mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie, przystąpienie do programu „Posiłek w szkole i w domu” miało na celu podniesienie standardu stołówki. Mimo, że szkolna kuchnia funkcjonuje już od dwudziestu paru lat, to tak naprawdę do tej pory nie była w ten sposób modernizowana. Sprzęt, który zostanie zakupiony zdecydowanie usprawni przygotowywanie posiłków, zwłaszcza, że ze stołówki korzysta od 80 do 100 uczniów i ta liczba systematycznie rośnie.

Gmina Polkowice otrzymała w tym roku wsparcie finansowe w ramach modułu trzeciego wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”. Łączna kwota dotacji dla tych trzech szkół wynosi prawie 117 tys. zł, z czego kwota przyznanego wsparcia rządowego to 93,5 tys. zł. Środki muszą zostać wydane do końca tego roku.