Od dzisiaj, czyli 3 stycznia mogą wystąpić pierwsze utrudnienia w ruchu na drodze gminnej przy ul. Kopalnianej, na odcinku dojazdowym do Zakładu Wzbogacania Rud w Polkowicach. Wynika to z rozpoczęcia budowy ronda na skrzyżowaniu przy ROD „Barbarka”.

Na skrzyżowaniu ulic Kopalnianej i Działkowej w Polkowicach wybudowane zostanie rondo, a także nastąpi przebudowa drogi gminnej od tego ronda w kierunku kopalni Polkowice-Główne. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie.

Mieszkańcy Polkowic proszeni są o cierpliwość. Rondo, które powstanie ułatwi komunikację miejską w znaczący sposób. Niestety przez kilka miesięcy kierowcy będą musieli borykać się z utrudnieniami. Kierowcy proszeni są o przewidywanie dodatkowych minut na dojazd do pracy, a przede wszystkim o ostrożność i stosowanie się do wprowadzonej organizacji ruchu.

Całe zadanie nosi nazwę „Przebudowa ul. Kopalnianej – skrzyżowanie ul. Kopalnianej z drogą wojewódzką nr 331 w Polkowicach wraz z przebudową odcinka drogi gminnej nr 101129D ul. Kopalnianej”. Wszelkie prace budowlane przeprowadzi firma z Lubina. Roboty potrwają około dziesięć miesięcy. Koszt inwestycji wynosi około 4,2 miliona złotych brutto, z czego ponad połowę tej kwoty gmina Polkowice pozyska z rządowego i wojewódzkiego programu dofinansowania inwestycji drogowych (odpowiednio Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Programu Infrastruktury Drogowej).

Jak będzie przebiegać remont?

Wykonawca rozpocznie roboty drogowe od zajęcia połowy jezdni na odcinku 80 metrów. Kolejne zmiany w organizacji ruchu tymczasowego będą wprowadzane regularnie, aby zminimalizować ewentualne utrudnienia w ruchu dla kierowców dojeżdżających do pobliskich zakładów przemysłowych. Warto wspomnieć, że intensywność robót czy transportów materiałów budowlanych będzie dostosowana do zmianowej pracy tych zakładów. Firma z Lubina zapewni również profesjonalnie sterowanie ruchem. 

Jak zapewnia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, rondo zapewni w tym miejscu przede wszystkim większe bezpieczeństwo, co jest najbardziej istotnym punktem inwestycji. Dodatkowo poprawi ono komfort podróżowania. Należy dodać, że jest to jedna z najczęściej używanych dróg dojazdowych do pracy. 

Otwarcie ronda będzie z pewnością ważnym i długo wyczekiwanym dniem dla mieszkańców gminy oraz pracowników strefy i zakładów górniczych. Są oni zmuszeni do konfrontowania się z tym niebezpiecznym miejscem nawet kilka razy dziennie.