Przez kilka ostatnich miesięcy w Polkowicach trwał niezwykły projekt pod nazwą „Kultura jest alternatywą”. Inicjatywa ta skierowana była do mieszkańców gminy Polkowice, którzy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia. W ramach projektu seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych i muzycznych o charakterze profilaktycznym. Dorota Trzmielewska, koordynatorka programu ze strony Centrum Kultury w Polkowicach, podkreśla jak ważne było dla uczestników zdobycie umiejętności wykorzystywania sztuki jako sposobu radzenia sobie z problemami.

Jednym z punktów programu był spektakl „Zatrzymaj się”, który poruszał temat uzależnień behawioralnych. Przez sceniczne przedstawienie problemu, seniorzy mogli zrozumieć, jak tego rodzaju nałogi, polegające na niezdrowym przywiązaniu do konkretnych czynności, mają potencjał do zniszczenia życia osób w każdym wieku.

W trakcie trwania projektu uczestnicy mieli również okazję poznać bliżej twórczość i losy znanych artystów, którzy w swoim życiu mieli do czynienia z uzależnieniami. Dorota Trzmielewska wymienia takie postaci jak Stanisława Celińska, Zbigniew Hołdys czy Agnieszka Osiecka. Seniorzy przygotowali na bazie ich twórczości koncert zatytułowany „Uwierz w siebie”, podczas którego wykonali cztery utwory. Wydarzenie to miało miejsce 5 grudnia.

Projekt „Kultura jest alternatywą” zaowocował finałowym spektaklem oraz koncertem, które odbyły się w polkowickim kinie. Uczestniczyło w nich kilkunastu seniorów, którzy mieli okazję zaprezentować zdobyte podczas zajęć umiejętności.