Kolejne porozumienie dotyczące transportu międzygminnego podpisali przywódcy gmin Polkowice i Chocianów, co umożliwi funkcjonowanie linii autobusowej między tymi miejscowościami aż do 29 listopada. Nad organizacją tego przedsięwzięcia ma zapanować starosta polkowicki. Dodatkowo, na terenie gminy Polkowice, planowane jest uruchomienie nowej linii komunikacyjnej od połowy miesiąca. W jej skład wejdą Sobin, Jędrzychów oraz Nowa Wieś Lubińska, co ułatwi mieszkańcom tych miejscowości dotarcie do Chocianowa.

Starosta polkowicki przez cały miesiąc był oczekiwany przez Łukasza Puźnieckiego i Tomasza Kulczyńskiego – włodarzy obu gmin, aby zajął się organizacją transportu między nimi. Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Na czwartkowej sesji powiatu polkowickiego, która odbyła się 28 września, radni zadecydowali o przydzieleniu środków na ten cel. Każda z gmin – Chocianów i Polkowice otrzymała po 46 tysięcy złotych. Było to efektem kilkutygodniowego starania samorządowców o fundusze na transport międzygminny. Ostateczna suma dotacji powiatowej wywołała zdziwienie i zainicjowała dyskusję na ten temat.

Polkowice, będące głównym organizatorem publicznego transportu, przeznaczyły na ten cel w 2023 roku aż 11 milionów złotych. Z tych środków, 2,3 miliona złotych przeznaczone jest na realizacje porozumień międzygminnych z takimi miejscowościami jak Jerzmanowa, Gmina Wiejska Lubin, Grębocice i Chocianów. Na organizację połączeń do Lubina na linii 110 wydaje się w tym roku około 600 tysięcy złotych. Koszt komunikacji miejskiej i gminnej, która obecnie obejmuje bezpłatne kursy na czternastu liniach, wyniesie natomiast blisko 9 milionów złotych.