Mimo braku formalnego ogłoszenia terminu wyborów samorządowych, sytuacja w Polkowicach sugeruje, że kampanie wyborcze rozpoczynają się niepostrzeżenie. Wyraźne jest to nie tylko poprzez zwiększoną aktywność radnych, ale także przez działania potencjalnych kandydatów na burmistrza. Do tej pory swoje uczestnictwo w nadchodzących wyborach potwierdzili dwie osoby – obecny burmistrz Łukasz Puźniecki, który aspiruje do reelekcji, oraz były burmistrz i aktualny radny Wiesław Wabik.

Nie jest tajemnicą, że na pozycję burmistrza ma ochotę również radny Paweł Kowalski, choć informacje te są jak na razie nieoficjalne. Słyszy się również o innych możliwych kandydatach, których nazwiska pojawiają się na korytarzach ratusza.

Pierwszym, który zdecydował się publicznie potwierdzić swój start w zbliżających się wyborach był Łukasz Puźniecki, obecnie sprawujący funkcję burmistrza gminy. Brak jest jakichkolwiek oficjalnych komunikatów mówiących o zmianie tej decyzji. Pewnym jest natomiast to, że Wiesław Wabik, pełniący obowiązki burmistrza Polkowic w latach 2006-2018, również przygotowuje się do walki o to stanowisko. O swoim zamiarze poinformował publicznie kilka miesięcy temu podczas sesji rady miejskiej.