Od dziś, czyli 1 maja, na drogach w niemal całym kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Wszystko odbywa się w ramach ćwiczeń wojskowych. Na co zwrócić uwagę podczas mijania takiej kolumny?

W ramach ćwiczeń zorganizowanych przez Siły Zbrojne RP,, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Wojsko będzie można spotkać głównie na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytu. Należy zachować wszelką ostrożność, ponieważ kolumny będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową oraz pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Prośba do obywateli

Pojawienie się kolumn jest również wykorzystane m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

To bardzo ważne ćwiczenia, dlatego apeluje się do społeczeństwa o szczególną ochronę danych. Mając na uwadze sytuację za wschodnią granicą oraz częste ataki w cyberprzestrzeni, prosi się wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację. W szczególności chodzi o daty i godziny przejazdów kolumn wojskowych, a także danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Najlepiej w ogóle nie robić zdjęć i nagrań.Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności. Prosi się, aby wspólnie dbać o nasze bezpieczeństwo.