16 września miało miejsce niezwykle emocjonujące wydarzenie sportowe. W Polkowicach zorganizowany został III Memoriał imienia Stanisława Sitarka, zawody w dwóch konkurencjach z dziedziny ciężarów: wyciskaniu sztangi leżąc oraz martwym ciągu. Na listach startowych nie mogło zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Sportów Siłowych „Rufian” z Jankowa.

Zmagania sportowców toczyły się w trzech kategoriach: OPEN kobiet, Open Junior do 19 lat oraz OPEN senior. Zawody nie były podzielone na kategorie wagowe, a na linie startu stanęło około 35 zawodników. Wśród nich znaleźli się Mariusz i Mateusz Rufkiewicz, reprezentujący „Rufiana”.

Pierwsza konkurencja – wyciskanie sztangi leżąc – była prawdziwym pokazem siły i determinacji Mateusza Rufiewicza. Po udanym podejściu do sztangi ważącej 190 kg, udało mu się zdobyć drugie miejsce w kategorii Open senior. Natomiast Mariusz Rufkiewicz z wynikiem 150 kg uplasował się na VIII pozycji w tej samej kategorii.

Za to druga konkurencja, martwy ciąg, dostarczyła publiczności wielu silnych emocji. Rywalizacja była zacięta i walka o miejsca na podium trwała do ostatniego podejścia. Tu jednak Mateusz Rufkiewicz okazał się bezkonkurencyjny. Po wciągnięciu ciężaru o masie 260 kg zajął zasłużenie pierwsze miejsce w kategorii OPEN senior.