W ramach akcji „NIE nowotworom dla dzieci” stu czterdziestu najmłodszych mieszkańców gminy Polkowice skorzystało z darmowych badań USG.

Do Polkowic zawitał ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. To już druga wizyta ambulansu w mieście. Rok temu udało się przebadać siedemdziesięcioro dzieci. Już wtedy, Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic, zapowiedziała, że akcja zostanie powtórzona i jak widać tak się stało. W tym roku, w Polkowicach w ciągu dwóch dni, przez ambulans przewinęło się stu czterdziestu najmłodszych polkowiczan.

Fundacja Ronalda McDonalda to organizacja, która od 17 lat prowadzi badania wykrywające nowotwory wśród dzieci. W ramach działalności Fundacji, w różnych miejscowościach pojawia się autobus-ambulans, w pełni przystosowany do wykonywania badań USG. Przebadano w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy dzieci wykrywając wczesne stadia różnych zmian. W Polkowicach badano dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat.

Jak informuje Mikołaj Pietkiewicz, lekarz radiolog prowadzący badania w ambulansie, doktorzy jeżdżący ambulansem od wielu lat zauważają znaczną poprawę zdrowia dzieci. Uważają, że to m.in. wynik ich akcji, która popularyzuje tego typu badania.

Jak wygląda badanie?

Badanie obejmuje jamę brzuszną i narządy moczowo-płciowe. U chłopców bada się mosznę, a u dziewczynek patrzy na narządy miednicy mniejszej. Oprócz tego sprawdzane są oczywiście wątroba, nerki i wszystko, co jest możliwe do zbadania metodą ultrasonograficzną.  

Badania te są o tyle ważne dla dzieci, że lekarze są w stanie znaleźć schorzenia czy wady, które nie ujawniają się w tak wczesnym wieku, a ujawniłyby się później. Im wcześniej są wykryte, można wprowadzić odpowiednie działania, aby polepszyć stan zdrowia dziecka. Stąd wypływa głęboki sens robienia takich akcji.Warto przypomnieć, że wrzesień to miesiąc świadomości dziecięcych nowotworów.