Mieszkańcy Polkowic już od dłuższego czasu skarżą się na utrudnienia w ruchu w rejonie byłej drogi krajowej nr 3. Na szczęście jest światełko w tunelu, ponieważ Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu wzięła się za sprawę – wykonała wizję w terenie i pracuje nad projektem poprawy sygnalizacji świetlnej. 

Cała sprawa sięga listopada 2021 roku, kiedy otwarto „polkowicki” odcinek drogi S-3. Jak mówi mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice, od tego czasu największe natężenie samochodów kumulujące korki ma miejsce na ulicy Ogrodowej i Chocianowskiej, a do czasu budowy ronda było tak także na ulicy Kopalnianej. 

Krajowa “trójka” jeszcze w listopadzie zeszłego roku była drogą krajową i zarządzał nią wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To właśnie tam zgłaszał się burmistrz Polkowic z problemem. Zarządca poinformował, że istnieje możliwość zmiany programów sygnalizacji poprzez skrócenie długości światła zielonego w ciągu drogi krajowej nr 3. W tym samym piśmie poinformowano o tym, że w związku z udostępnieniem ekspresowej S-3, polkowicka „trójka” traci kategorię drogi krajowej, a kolejnym zarządcą drogi będzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, z którą trzeba się kontaktować.

Powolne kroki do przodu

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu poinformowała, że nie może nic zrobić, póki nie otrzyma dokumentacji technicznej dla przejętego odcinka od poprzedniego zarządcy drogi, tj. GDDKiA we Wrocławiu. Na szczęście 26 kwietnia, DSDiK dokonała wizji w terenie i będzie pracować nad poprawą sytuacji.

Leszek Różewicz, który prowadzi sprawę z ramienia DSDiK informuje, że wstępnie planowane jest przeprogramowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi nr 333 z ulicami: Ogrodową i Chocianowską, jednak wszystko zależy od wyceny. Drugie skrzyżowanie z ulicą Kopalnianą nie jest brane pod uwagę ze względu na prowadzoną w niedalekim sąsiedztwie inwestycję, czyli budowę ronda. Trwa analiza wniosków oraz pomiary natężenia ruchu. Miejmy nadzieję, że wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, a odpowiedź i konkretne decyzje pojawią się w ciągu kilku tygodni.