Kilkadziesiąt osób, głównie seniorów, skorzystało już z tzw. “białych sobót”, czyli darmowych badań profilaktycznych w medycznym autobusie, który odwiedził pięć sołectw w gminie Polkowice. Białe soboty będą odbywać się co tydzień.

Białe soboty to program profilaktyczny przygotowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych w Polkowicach. Opiera się na bezpłatnych badaniach i konsultacjach lekarskich dostępnych niemal na wyciągnięcie ręki. Warto zaznaczyć, że to właśnie profilaktyka jest bardzo potrzebna w codziennym życiu, a także służbie zdrowia. W ten sposób możemy w porę uchronić się przed ewentualnymi chorobami. 

Na trasie mobilnej przychodni są wszystkie sołectwa gminy Polkowice. Jako pierwsze odwiedzone zostały Biedrzychowa, Żelazny Most, Pieszkowice, Dąbrowa oraz Tarnówek. Trasa odbyła się w ostatnią sobotę, 4 czerwca. Białe Soboty potrwają do 25 czerwca. W przyszłą sobotę (11.06) medyczny autobus odwiedzi Komorniki, Żuków, Guzice oraz Trzebcz. Następnie Suchą Górną, Kaźmierzów i Moskorzyn (18.06). Na koniec mobilna przychodnia odwiedzi Sobin, Nową Wieś Lubińską i Jędrzychów (25.06).

Co o pomyśle sądzą mieszkańcy?

Helena Woźniak, radna Rady Miejskiej w Polkowicach, która skorzystała z badań w Pieszkowicach uważa, że naprawdę warto. Nie tylko dlatego, że badania są darmowe, ale również z powodu, że nie trzeba czekać w kolejce do lekarza, a lekarz właściwie przyjeżdża do pacjenta. Pani Stanisława Zachara poinformowała, że mogła zrobić badania krwi i ciśnienia bez wyjazdu do Polkowic czy Lubina. To duże udogodnienie dla osób, które nie są mobilne, a zakres usług jest dość szeroki. Można się przebadać w zakresie niedoboru witaminy B12, jest też pakiet kardiologiczny, pakiet w zakresie układu krążenia oraz badania na oporność na insulinę. Jest także możliwość zbadania składu ciała, przekonania się jak działa metabolizm.